Czym charakteryzuje się druk solwentowy?
Druk solwentowy nazywany jest również drukiem wielkoformatowym. Polega na wykorzystaniu do drukowania tuszy na bazie rozpuszczalników organicznych. Z tego powodu druk ten jest bardzo wytrzymały i można go stosować na podłożach różnego typu. Wykorzystuje się go najczęściej do tworzenia wydruków w miejscach, które są narażone na negatywne czynniki środowiskowe oraz na płaszczyznach, na których niemożliwe jest drukowanie atramentami na bazie wody.
Jakie są zalety druku solwentowego?
Druk solwentowy ma bardzo dużo zalet. Jest to rodzaj druku odporny na wiele rodzajów czynników zewnętrznych. Cechuje się m.in. brakiem wrażliwości na zmiany temperatur. Poza tym wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Jest również odporny na blaknięcie, co sprawia, że pierwotne kolory są zachowywane przez długi czas. Wiąże się to z brakiem wrażliwości tuszu solwentowego na promieniowanie słoneczne.
Trwałość druku zależy od ilości rozpuszczalnika solwentowego w tuszu. Są trzy rodzaje druku solwentowego: hard, mild i light. W przypadku hard solwentu uzyskiwana jest 7-letnia trwałość wydruku, przy rozdzielczości 360 dpi. Mild i light solwent dają możliwość wykorzystania wyższej rozdzielczości, ale ich trwałość jest krótsza (około 2 lat).
Podłoża, na których wykonuje się druki solwentowe
Hard solwent stosuje się na materiałach reklamowych, które ogląda się na zewnątrz, z dużej odległości. Nadaje się więc do wykonywania nadruków przeznaczonych m.in. na tablice informacyjne i reklamowe, banery elewacyjne, plandeki i naklejki na pojazdy.
Mild i light solwent przeznaczone są do wykorzystania w budynkach i do oglądania z mniejszej odległości. W naszej drukarni w Piastowie wykonujemy wydruki w różnych technologiach solwentowych. Drukujemy na maszynach o szerokości 1,6 m i 2,5 m, wiec jesteśmy w stanie wykonać wydruki o zróżnicowanych wymiarach.
Najczęściej używane podłoża do druku solwentowego to papier billboardowy i plakatowy, blockouty jednostronne i dwustronne, folie samoprzylepne, folie okienne i podłoże PCV.